Bilim Şehri sona erdi


Merhaba,

2011 yılında bilimsel bilgiyi sade, net ve sadece konunun özüne dönük bir şekilde sunmak amacıyla açtığım ve ilginç olabileceğini düşündüğüm konularda yaklaşık 4 yıldır makale yazdığım ve içerik paylaşımında bulunduğum Bilim Şehri’ni zaman kısıtı, koşullar ve edindiğim deneyimler sonucunda durdurma kararı almış bulunmaktayım. Sayfa yayını devam edecek; mevcut içerik ve makaleler her daim kalacak ancak yeni paylaşım yapılmayacaktır.

Bilimsel bir konu hakkında yazarken, hatalı bilgi sunmamak, henüz varsayım niteliği taşıyan bilgilerden mümkün olabildiğince kaçınmak ve varsayım ise bunu belirtmek, anlaşılabilirliği üst düzeyde tutmak, yeterli içerik sunmak, mümkün olabildiğince görsellerle içeriği desteklemek adına yazdıklarımı çok dikkatli bir şekilde defalarca kez kaynaklardan doğrulamam gerekirken hatrı sayılır bir zamanım gitmekteydi. Bunun yanısıra, makaleler haricinde resim, video, mizah içeriklerinde de belli bir kalite düzeyinin olması, bilimsel nitelik taşıması adına seçici davranılması da önemli bir zaman alan bir konuydu.

Ayrıca, makaleleri ile siteye katkıda bulunmak isteyen değerli ziyaretçiler olsa da, yine aynı doğrulama ve editörlük aşamalarından geçeceğinden, bu işlem daha da fazla zaman alacağından bu yönde bir açılım yapamadım. Sayfayı en başından en sonuna kadar tek başına yürütmem gerekti.

Bilime olan merakım ve bilimsel yayınlara olan bağlılığım hala aynı düzeyde ancak asla geri gelmeyecek olan zamanın ve geçen günlerin getirdiklerine, ülke koşullarında edindiğim deneyimlere bakarak en azından kendi alanımda çalışmalarıma düzgün bir şekilde devam edebilmek, buna zemin hazırlayabilmek için bir yol ayrımına gitmem gerekti. Mevcut koşulları gözeterek bu sayfayı sonlandırmaya ve daha farklı bir şekilde devam etmeye karar verdim. Bu sebeple, bu sayfanın daha sade bir versiyonu olacak olan sciencecrater.com isimli sayfamda önümüzdeki aylarda sadece İngilizce dilinde devam edeceğim. Bu açıklamayı sayfayı takip eden ve seven bir kitle olduğunu bildiğimden kendime borç bildim.

Bugüne kadar Bilim Şehri’ni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Kendi halinde, çok seyrek yayın yapılan bir sayfa olmasına rağmen Facebook’ta yüzlerce takipçinin oluşması, ziyaretçi, alan uzmanlarından gelen tebrikler ve ziyaretçi sayısının giderek artması gurur verici. Ancak hayatta bazen mevcut seviyeyi koruyabilmek, üzerine çıkabilmek veya dönemlik kayıpları göz önüne alıp gelecekte daha da ötesine geçebilmek için radikal ama rasyonel kararlar almak gerekiyor. Bu da benim için onlardan birisi.

Tekrar teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla.